Добре дошли, Гост
Username: Парола: Запомни ме
  • Страница:
  • 1
  • 2
  • 3

ТЕМА: Тайните знания на индианските лечителки

Тайните знания на индианските лечителки 30 Окт 2008 16:36 #893

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
  • Thank you received: 54
Тук който е чел и който иска може да коментира книгата (или части от нея) Силата да лекуваш - тайните знания на индианските лечителки. Молбата ми е да се отнасяме сериозно и с почит към написаното.
Какво става ясно още в самото начало на книгата? 33-34 стр. Става ясно, че е крайно време разни пиклички и моя милост в това число да спрем да се правим на вещи вещици, магьосници, лечителки, гадателки, чародейки и прочие дейни и бездейни творци на магическите изкуства. Веднага ще поясня защо!
Първо Свещените жени се наричат Уинян Уакан, а не разни европейски термини звучащи бомбастично и пародийно.
Второ Уинян Уакан може да стане само жена преминала менопаузата. Обучението в ритуалните практики може да започне и в по-ранна възраст. Но извършването на ритуалите и прилагането на знанията се отлага докато жената не прехвърли годините за раждане и отглеждане на деца и свещените и женски сили не узреят. Това ще рече НЕ по-рано от 45-52 години в зависимост от това кога настъпва менопаузата. При всяка жена е различно. И тъй като аз не познавам жена в менопауза на 25 или 35 години е най-добре да не се правим повече на магьосници. Когато се замислих над прочетеното в тази книга ми просветна, освен че свещените женски сили съзряват чак след менопаузата (забележете не по време, а след), опита и мъдростта, които жената е натрупала също са от съществено значение за да може тя да бъде Уинян Уакан. Едва ли на 20-30 години ние имаме тази мъдрост, опит и знания. И трето, но не по важност. В нашето общество менопаузата се преживява от жената много тежко. Тя чувства себе си вече ненужна и безполезна, непълноценна като жена, съпруга, любовница( не в лошия смисъл на думата). Но както става ясно в индианските общества - силата на жената точно в този период нараства, а не намалява. Точно след менопаузата общността има най-голяма нужда от свещените жени. Те лекуват, съветват, предсказват и са на голяма почит в обществото на индианците. Изпълнили са семейните си и съпружески задължения, но това не ги прави безполезни, напротив!

P.S. Споменах само тази книга, защото нея чета в момента, но разбира се може да се коментират и други книги свързани с темата. Само да не е нещо руните на индианците, тарото на индианците, уика и индианците, друида-индианец, Буда и индианците, индианска кабалистика и т.н. Сами разбирате, че това са направо смехотворни неща въпреки че се продават под формата на \"сериозни\" книги на Славейков.
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Тайните на индианските лечителки 31 Окт 2008 23:31 #894

• Black Wolf
  • Black Wolf's Avatar
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 8
Да, според тази традиция е така. Но дали това е универсален принцип?;)

Тайните на индианските лечителки 01 Ное 2008 00:00 #895

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Хей Иктоми :P вече те разкрих. Малко ми трябваше да прочета от тази книга, за да усетя персонажите. Когато не си Черен Вълк си Иктоми (паяка, който се майтапи с всички), те обаче йогите и будистите не те разбират. ;)
Шегувам се.

Кажи тогава в другите традиции, там Свещените Жени млади моми ли са? И внимавай, че има един интересен текст за Иктоми на стр. 69 от същата книга. Разказан е от Джоузеф Скалното Момче за поука на всеки млад мъж, който има уши да я чуе. Аз бих добавила, че е за поука и на всеки НЕ толкова млад мъж. :)
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Тайните на индианските лечителки 01 Ное 2008 15:26 #896

• Black Wolf
  • Black Wolf's Avatar
  • Senior Boarder
B) :woohoo: :P

Тайните на индианските лечителки 05 Мар 2010 18:47 #1359

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Една изключително ценна книга, която горещо ви препоръчвам! В София обаче тази книга е изчерпана навсякъде и аз много съжалявах, че не съм научила за нея по-рано, издадена е през 2003г. и няма други издания, което е престъпление от страна на издателствата! Те (издателствата) издават всякави глупости на тема "нещо си и индианците", като вече в мен остават впечатлението, че го правят с цел умишлено да заблуждават хората за индианската култура. Объсждали сме вече тази тема в този форум да не се потретвам. Благодарение на Black Wolf от Орловия кръг, който ми каза, че е видял книжката в една книжарница аз успях да си я купя. Седеше тази изостанала бройка там и ме чакаше да си я взема. :)И сякаш казваше "Е, аз тебе до кога и от кога те чакам?" :) Магия нали? Да, абсолютна магия е намирането на тази книга в София. Защо тази книга е толкова ценна? Тя е един уникален за България сборник посветен на религията, традициите и културата на индианските народи и общества. Има също и притчи, текстове на песни и автентични илюстрации. Тази книга съдържа в себе си огромна мъдрост и поуки, изказвания на мъже и жени от десетки индиански народности, обитаващи и обитавали териториите на САЩ и Канада. Моето дълбоко уважение и благодарности към господин Любомир Кюмюрджиев за труда, който е положил при създаването и издаването на книгата. Много благодаря и на Black Wolf, без неговата помощ нямаше да мога да я прочета.

В следващата тема ще напиша някои откъси от книгата, за да се убедите колко важни послания има в нея. Някои от тях, особено тези посветени на мъжа и жената, на семейството и на децата са съвсем подходящи дори да бъдат публикувани в категорията: Семейна психология в сайта.
Журнал Психея

Тайните на индианските лечителки 05 Мар 2010 19:21 #1360

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
"Един народ не може да бъде сломен, докато сърцата на жените му не са паднали на земята*. Но, ако това стане, няма значение колко са силни воините и колко здрави са техните копия."

Шайенска поговорка

*"Сърцата им са паднали на земята" - т.е. отчаяни са, сломени са.

"Ние вярваме, че жаждата за притежание е следствие на страха да не се окажеш по-маловажен от някого другиго. Този страх те приковава към материалното и нарушава духовното ти равновесие. Затова децата отрано трябва да бъдат учени колко красива е щедростта. Те трябва да свикнат да даряват това, което най-много ценят, за да могат да вкусят щастието да раздаваш на другите."

Д-р Чарлз Йистман или Охайеза, Победителят (1858 - 1939) - дакота

"Хубаво е в разцвета на нашата мъжка сила да се отнасяме добре с жените, защото на техните ръце лежим и в началото, и в края на нашия живот."

Шунка Блока, Мъжкото Куче (1838 - 1937) - лакота

"Истинският мъж притежава силата и способността да постига целите си. Той е храбър и е в състояние да защитава себе си и другите. Има свободата да твори добро. Той е отзивчив към всички, особено към бедните и нуждаещите се. Народът му го почита като закрилник - казват, че той е щит за жените и децата."

Окуте, Стрецът (ранният 20 в.) - лакота

"Обърнете внимание на думата, с която лакота наричат децата. Тя е много красива дума - уаканхеджа. Означава "свещени". Така ние гледаме на децата...В детските си години никога не съм чувала за жена, която да е била малтретирана от мъжа си. По-късно се разчу, че в нашето село някакъв мъж ударил съпругата си. Майка ми и всички други жени на нейната възраст се вдигнаха и отидоха в дома му. Там сготвили храна, поставили я на масата пред него и го накарали да я изяде. Сега вече той бил длъжен да ги изслуша. Те му казали, че такива неща никога не са се случвали сред нашия народ. Често си мисля какво означава да твърдиш, че си традиционалист. Много хора използват това понятие, без да вникнат в същността. Ако си традиционалист, ти ще уважаваш децата. Традиционалистите никога не оскърбяват своите съпруги или съпрузи, нито своите деца."

Д-р Бий Медисън или Хинша Уаще Агли Оохитика Уин, Храбрата Жена Завърнала се Върху Дорест Кон, съвременна индианска писателка и професор по антропология - лакота

"Лакота дълбоко вярват, че раждането на дете е най-големият дар от Уакан Танка (Велкита Тайна, Великият Дух), отговор на множество горещи молитви, саможертви и обещания. Ето защо детето се смята за изпратено от Уакан Танка чрез даденостите на човешката природа."

Робърт Високият Орел (ранният 20в.) - лакота

"Любовта е нещо, което ти и аз трябва да имаме. Ние трябва да го имаме, защото нашият дух се храни чрез него. Трябва да го имаме, защото без него ставаме слаби и страхливи. Без любов нашето самоуважение се стопява. Без нея смелостта ни си отива. Без любов не можем да гледаме уверено света. Тогава обръщаме поглед навътре и започваме да се храним единствено от собствената ни личност, като така малко по малко се самоунищожаваме. Когато имаме любов, ние сме съзидателни. С нея вървим неуморно напред. Чрез любовта - и само чрез нея - ние сме в състояние да се пожертваме за другите."

Вождът Дан Джордж или Гесуанут Слахут, Водната Гръмотевица (1899 - 1981) - салиш
Журнал Психея

Тайните на индианските лечителки 13 Мар 2010 20:01 #1425

• Black Wolf
  • Black Wolf's Avatar
  • Senior Boarder
Радвам се, че си намерила книгата и че ти е харесала. :-)

Тайните на индианските лечителки 14 Мар 2010 16:24 #1430

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Kamino написа:
"Един народ не може да бъде сломен, докато сърцата на жените му не са паднали на земята*. Но, ако това стане, няма значение колко са силни воините и колко здрави са техните копия."

Шайенска поговорка

*"Сърцата им са паднали на земята" - т.е. отчаяни са, сломени са.

Много силно впечатление ми направи тази шайенска поговорка и веднага я свързах с една статия от сайта: "Изнасилвания по време на война". От примера, който ще приведа става ясно, че тази древна индианска мъдрост се използва безкруполно и жестоко и до ден днешен като част от воденето на война. Жалко е и тъжно, че индианската мъдрост не се използва изобщо с предназначението си, а именно точно като мъдрост и знание, каквото е и посланието. Напротив използва се като една добра психология за водене на война и за печеленото и по един недостоен, не мъжествен и не войнски начин. Макар и да са знаели добре тази мъдрост аз лично се съмнявам, че индианските воини и вождове са я прилагали в смисъла на примера от по-долу. Вероятно е имало и изключения - "във всяко стадо си има мърша". Но със сигурност не е било правило, както се оказва на практика че е при войните на белия човек. А може и да греша и да имам твърде романтична представа за индианците. Черният Вълк ще ни осведоми как е.

"...От столетия насам войните се свързват с изнасилванията. Немски войници изнасилват по време на Втората световна война руски жени, руски войници изнасилват немски жени. Японски войници принуждават корейски, китайски и тайвански жени по време на колониализма и Тихоокеанската война да проституират (така наречените "жени-утешителки", "comfort women"). По време на девет месечната бенгалско-пакистанска война през 1971 година пакистански войници изнасилват около 200 000 и 400 000 бенгалски жени. Изнасилванията и сексуалното насилие в голяма степен са проявени и по време на Виетнамската война, както и по време на войната в Югославия. Може да се изходи от това, че във всяка съществуваща в момента военна област съществува сексуално насилие (Остимор, Кашмир, Хаити, Джибути и др.)...Изнасилванията по време на война са свързани с традиционното незачитане на жената в съответните общества. Правилата, които са пречка да се даде израз на това в мирно време са невалидни по време на война. Масови изнасилвания също служат за деморализиране на противника, към него се отправя сигнал, че той не е в състояние да опази семействата си, с което е накърнена неговата (мъжка) идентичност. Така изнасилването е съзнателно прилагаща се военна стратегия, съответно по индиректен начин подобни случаи се поощряват и търпят..."
Журнал Психея

Тайните на индианските лечителки 14 Мар 2010 19:23 #1431

• n_hope
  • n_hope's Avatar
  • Expert Boarder
  • Здравейте, приятели!
Да, има и книга мисля, че е "Сексът през вековете" и там също е описано за изнасилванията по време на войни, а и без да има войни! Сексуалното насилие е злоупотреба, като всяка друга и няма значение дали е във военно или мирно време, все си е посегателство и нараняване на човека!
Обичам да пиша и се смея, дори "когато ми се плаче"!

Тайните на индианските лечителки 23 Мар 2010 19:29 #1493

• Black Wolf
  • Black Wolf's Avatar
  • Senior Boarder
Проблемът с изнасилванията по време на война е свързан с доминирането и е по същество дълбоко обвързан със симворили.
Да победиш врага означава да да вземеш жините му, добитъка и конете му и накрая - в идеалния вариант - земите му. За мъжа е дълбоко раняващо някой да "има" жената му. Това е заложено в психологията от някакви невъобразими древности, може би дори още преди да се появи съвремения човек, т.е. Homo sapiens. Това е някакъв инстинкт, може би наследен от маймунестите ни предци.
При много животни доминирането на мъжкаря е свързано с овладяване на самките и територията.

Изнасилването на жените всъщност цели (осъзнато или подсъзнателно усещано) унижаване на мъжете, които не са успели да ги защитят.

Тайните на индианските лечителки 24 Мар 2010 14:10 #1496

• n_hope
  • n_hope's Avatar
  • Expert Boarder
  • Здравейте, приятели!
Да, във военно време сигурно това е една от целите. Деморализиране, унижаване на противника, унищожаването му. Жалкото е, когато тези първични реакции започнат да доминират и в мирно време!

Тайните на индианските лечителки 19 Апр 2010 17:57 #1562

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
"Не съпоставяй собствения си духовен опит с нечий друг. Не сравнявай себе си с книгите - винаги ще изглеждаш малък. Колкото повече следваш вътрешния си глас - този тих глас, - толкова повече ще научиш и ще израстнеш по свой собствен начин. Понякога чуваш глас, понякога чувстваш или осъзнаваш нещо. Различни хора ще те учат - понякога жени, понякога мъже. Може би това ще бъде една нова песен. Ако я чуеш и почувстваш, това ще ти даде дълбоко познание, на което трябва да се довериш. Ако си искрен в това, което правиш, разбирането ти за свещените неща ще се разраства и затвърждава. Трябва да следваш този вътрешен глас, дори да е в противоречие с очакванията на другите, дори да е точно обратното на това, което те правят или казват."

Уоунийе Уаще Уин, Жената Която Живее По Добър Начин, съвременна индианска лечителка и духовна наставница - лакота
Журнал Психея

Тайните на индианските лечителки 20 Апр 2010 14:51 #1564

• n_hope
  • n_hope's Avatar
  • Expert Boarder
  • Здравейте, приятели!
Много вярно казано. Нещо подобно писах и тук вьв форума за вьтрешния глас.

Тайните на индианските лечителки 23 Юли 2010 08:27 #1854

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Интересен материал, който ни изпрати нашия приятел Black Wolf от Орловия кръг. Връзката с психологията, която от своя страна нарича тези "двама близнака" - Персона и Сянка е очевидна. Мъдростта на древната индианска традиционна култура също. Именно поради тези причини днес много психолози и психиатри се обръщат към тази древна "медицина" в търсене на нови (стари) начини за лечение на душата и тялото.

"Няма човешко същество, което да не притежава в себе си част от Тъмния Близнак"

Силата може да бъде изпозванa и в обратен ред. Изборът е в твои ръце. Тъмният Близнак е изкусител, който подхожда като елен в размножителния период. Казва ти, че ти ще си този, от когото ще се страхуват и на когото ще се възхищават. Ще докосне нещо в теб, защото няма човешко същество, което да не притежава в себе си част от тъмната сила. Опитай се да отречеш и ще се окаже, че се бориш да отречеш половината от Вселената. Нещо повече тъмната страна може да те погълне, докато крещиш, че целият си изтъкан единствено и само от светлина.

Дългата коса ( наставникът на Островната жена) ме предупреди, че като свещена жена ще се наложи да се боря с черномагьосничество, скрито под най-различни форми. Военната медицина ( маг.сила) на враговете не е най-страшното. Завистта е много по-съкрушителна. Тя е заложена в нас още с раждането на света, в битката между Братята Близнаци ( сътворили познатия ни свят). Тъмният Близнак не може да понесе мисълта, че брат му притежава повече сила от него, силата да твори, да вдъхва живот. Има хора, които биха те сринали само заради това, че не могат да бъдат умели като теб.

Ако се оставиш на завистта, тя ще се прояви като съскаща змия, като зъл дух. Познавах жена, която винаги се държеше мило и сърдечно, ала завистта, която криеше се оголеми и стана колкото змиеподобния пенис на Тадодахо ( легендарен черен магьосник със змии, виещи се в косите му).

Магьсниците работят с малки кукли от царевични люспи или плат. Наименуват куклата на някой, привързват нещо от неговите вещи към куклата и пращат зли мисли. Любовната магия ще те накара да луднеш по мъжа, който е платил на знахаря и да хукне подире му като рагонена кучка. Чрез магия за смърт магьосникът ще се опита да издърпа дъха ти и да го задържи в плен, докато ти линееш и окончателно се предадеш.

Магия се твори по всяко време дори когато хората, отговорни за нея не го съзнават и въобще не целят да навредят някому. Само с мисълта си за някого, ти го докосваш, освен ако не е защитен, така че да не можеш да проникнеш. Можеш да навлезеш в пространството, в самата душа на този, на когото съчувстваш. Или можеш да го призовеш.

Съществува нещо като енергийна нишка между нас и хората, които са част от живота ни. Понякога нишката е широка, колкото шосеен път и вие двамата сте в постояннa връзка. По същия начин научавах какво се случва с дъщерите ми. Чувствах го със сърцето си, или в корема си, а после надзъртах, за да разбера коя от всички я грози опасност, коя преживява нещо тежко и дали има нужда от помощта ми. Връзката с тях беше толкова силна, че всеки път, когато някоя от тях се любеше, аз получавах спазми в тялото.

Когато прозрем, че мислите ни въздействат върху хората, пред нас изниква изборът какви мисли ще пращаме. Ако изпращаме мислите на сърцето, ще можем да лекуваме, дори ако нуждаещия се от помощ е на стотици километри от нас. Ако изпращаме мисли на ярост и завист, ние ще нараним въпросния човек, така както ако изстреляме пирони или стрели по него. Веднъж изкарах от един пациент цяла купчина ръждиви пирони, забити в него от враговете му. Някои от тях идваха от жени, които някога бе обичал. Не можеш да видиш пироните с просто око, трябва ти проникновен поглед, но те бяха там, съвсем истински, като онези в килера.

Сънищата често съобщават за случващата се магия. Една жена сънува, че някой, когото тя считаше за приятел, изпращаше отровни гадини. Когато се събуди, по кожата имаше следа от ухапване. Тя взе мерки и се защити, така че този мъж да не бърка в мозъка.

Мъж сънува, че има страхотен секс със жена, която по принцип намира за непривлекателна. Изведнъж започна да се върти около нея като куче, дори възнамеряваше да изостави настоящата си жена и деца. После я сънувах как тя се съблича пред него и го изкушава с тялото си, докато той припява колко е красива и незаменима. Видях и друго как в същата стая стои черен магьосник, който ръководи нещата. Опитваха са да властват над ума и члена му и сигурно щяха да успеят, ако не беше сънят.

Вещите сънища ни известяват за проблеми като тези, но измамните сънища могат също да бъдат проблем. И най-добрите лечители, и най-злите магьосници са изпращачи на сънища. Някой, който иска да те нарани, или е нает да го стори, ще се опита да вкара вредни мисли в ума ти – мисли, които те изпълват със страх и те разболяват. Ако не могат да те достигнат директно, може да се опитат да те стигнат посредством други хора, като ти пращат измамни сънища – сънища, в които си болен, засрамен, потиснат; картини, които те карат да желаеш да останеш цял ден в леглото.

Най-добрият начин да се предпазиш от зли намерения е като скъсаш всякаква връзка с човек-поръчител. Винаги има такава. Може да е подарен предмет. Или нещо, което той е взел от теб. Или чисто физически контакт. Сетне ще искаш да избереш накъде насочваш силата на ума си. Не искаш да подхранваш страховете или безрадостните образи в житейските несгоди, нали?

Винаги трябва да помниш, че не сме сами. Помощта е насреща ни, само трябва да я поискаме. Ако имаш добра връзка със животните на силата, те ще се погрижат за натрапниците. Но духовете-закрилници трябва да бъдат хранени и тренирани. Ако не го храниш правилно, твоят вълк може и да не се отзове следващия път. Ако не си позволяваш да летиш и да наблюдаваш света от високо, не използваш добре зрението на ястреба и той може да си тръгне от теб.

Източник
Журнал Психея

Тайните на индианските лечителки 28 Мар 2011 21:08 #2191

• Merichka
  • Merichka's Avatar
  • Expert Boarder
  • Когато в дълбокото намериш бисер, изведи го с длан
  • Thank you received: 5
Прекрасно формулирано, с цялата отговорност, която на нас ни се дава.
И за това благословията от този духовен човек е дар!
Благодаря на всички!
Le passй n\'existe plus, le futur ne t\'appartient pas, aujourd\'hui est un cadeau et c\'est pourquoi on le nomme Prйsent!!!
  • Страница:
  • 1
  • 2
  • 3
Time to create page: 0.411 seconds
Създадено с Kunena форум
Joomla SEF URLs by Artio

© 2006-2016 Сексология и Природа на Човека - Sexology & Human Nature