Добре дошли, Гост
Username: Парола: Запомни ме

ТЕМА: Индианско изкуство и култура

Индианско изкуство и култура 19 Дек 2011 18:11 #2633

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
  • Thank you received: 54
Тези, с които сме приятели във фейсбук знаят моя албум там "Native american" и сигурно сте видели коментара, че си търся художници, които да пренесат картина, която си избера върху платно. Ще са за хола, който както съм ви казвала е в такива мотиви - маски и прочее. :) И едни приятелчета - Хриси и Ники видяли албума и обявата, хареса ли го, харесват и те индианци. Писаха ми че са художници и могат да нарисуват каквото си избера. Тъй като не взимат скъпо аз си избрах две картини:

Хриси ми обясни, че тази е изключително красива, много добър избор и се казва: "Ловеца на сънища"

Тази е втората. Тук се колебах доста между: "Жената - ловец и войн", както си я нарекох и тази долу: "Мъдрата Жена"

По-силно ме привлича картината с "Жената ловец/войн" и си избрах нея. :) Пък и още съм млада ми се струва, за да се хвърлям смело и безотговорно в индианската мъдрост.

Какво ще кажете за картините, харесват ли ви? А за избора ми? Ще са готови някъде през януари, като ми дойдете на гости ще ви ги покажа. ;)
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Индианско изкуство и култура 20 Дек 2011 10:23 #2640

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
За индианците не е свойствено разбирането за изкуство, откъснато от природата, част от която е животът; същото се отнася и за живот, откъснат от религията. Петроглифите, рисунките върху шатрите, боите по тялото, пясъчната живопис, одеалата, мокасините, поясите, кошниците, даже бижутата крият в себе си символи, чрез които се предават учения. Най-свещените символи не се изобразяват на предмети, предназначени за белите, защото в един живот, който не е отделен от религиозния опит, такива предмети могат да бъдат опасни, тъй като са проникнати от силата на един свят, в който няма случайности. Да изплетеш кошница - това означава да възсъздадеш процеса на творението, а готовата кошница е образ на Вселената. Едва неотдавна индианците, подражавайки на белите, започнаха да подписват произведенията си; те биха се съгласили с Джорджия О`Кийф, която на въпроса: "Защо не подписвате картините си?" отговорила: "А вие защо не подписвате лицето си?" По силата на това, че изкуството (или художникът) не се разглеждат като нещо откъснато от всекидневното съществуване, то и "основата за естетическа оценка е непостижима". С други думи, неговото богатство или бедност зависят от това, колко сила излъчва то. Думите на песните сами по себе си играели по-маловажна роля, отколкото предизвиканото от тях психическо състояние, защото това възвишено състояние имало защитен и цялостен характер. Иначе казано, тези песенни стихове се оценявали по реакцията, която предизвиквали у човека, по това въздействие, което оказвали на другите. Всички песни притежавали определена сила, като по този начин връщали изпълнителя в състояние на хармония с жизнената енергия - Великата Тайна, която изпълва всичко съществуващо. Един индианец от племето на чернокраките е казал: "Аз често размишлявах за силите във въздуха, водата и земята… С часове седях на върха на хълма или до реката, наблюдавайки и размишлявайки за птиците, животните и небесата".

Източник
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Индианско изкуство и култура 23 Дек 2011 16:48 #2652

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Журнал Психея

Индианско изкуство и култура 24 Дек 2011 15:00 #2654

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Мемориалът Крейзи Хорс е бъдещият претендент за титлата на най-високия паметник на земята. Той е всъщност огромен мемориален паметник, който все още е в процес на изграждане. Мястото, където може да се види тази огромна фигура е в т.нар. Черни планини в американския щат Южна Дакота.

Паметникът изобразява индианския войн Oglala Lakota, който е яхнал кон и сочи победоносно напред с лявата си ръка. Макар и Крейзи Хорс да е все още в довършителен процес, около него има отлично организирана туристическа база и център в който се посрещат туристите. В мемориалания комплекс влизат самата скална фигура, интересния индиански музей към нея и Индианския културен център.

Паметникът Крейзи Хорс се счита за петото лице в Блек Хилс след образите на бившите американски президенти. Огромният паметник е изсечен на хълма Тъндърхед, който е разположен между Къстър и Хил Сити. Тази територия се смята за свещена от редица коренни жители на местността.

Работата по паметника е започната през 1948 година, а негов автор е Корчак Циолковски. Целият комплекс е вдъхновен от идеята, че и индианците са велики войни, и те имат огромен принос за американската история. Предполага се, че се след завършването на Крейзи Хорс, този мемориал ще стане лице на цял индиански културен комплекс който ще включва университет, Медицински център за обучение на индианците от Северна Америка и музей, разказващ за историята на северноамериканските индианци.

Завършването на мемориала Крейзи Хорс няма определена крайна дата. В момента фигурата на вожда е готова и се работи по лика на коня. Фасадната страна на Крейзи Хорс е завършена и официално открита през 1998 година. Всъщност височината на обекта е 172 метра, като на ширина достига до 195 метра.

Височината на главата на вожда е цели 27 метра, докато изображенията на четиримата американски президенти достигат едва 18 метра. Днес в музея на северноамериканските индианци посетителите могат да разгледат изключително богата експозиция с индиански предмети и реликви. Тази изложба се счита за една от най-добрите и големи, които могат да се видят в цял свят.

Журнал Психея

Индианско изкуство и култура 28 Дек 2011 09:41 #2671

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Когато тръгнеш от Белия дом, резиденцията на президента, към Капитолия - само на две пресечки от сградата на американския Конгрес в огромното внушително пространство "Национален мол" - бяло през зимата и много зелено през лятото - ще видиш най-големият музеен комплекс в света "Смитсониън". По цялото протежение на булевардите "Независимост" и "Конституция" са наредени със свободен достъп, един до друг музеите на САЩ - на авиацията и космонавтиката, на изкуствата, на пощата, на шпионажа, на природата. Сред тях се откроява силует на сграда като пясъчен мел, бледожълт, сраснал се със земята и подпрян от слънцето. Това е най-новият - Националният музей на американските индианци, открит през 2004 г. Индианският свят е познат от романите на Карл Май - "Винету" и "Последният Мохикан", от бойните танци на апахите или от войнствения дух на племето шаейн. Но филмите показаха и депресията, безпътицата, алкохолизма, откъсване в резерватите. Според някои - най-новият индианец е забогатял от казината, които са построени на племенната земя. Никъде не срещнах такъв човек. Говори се, че днешните индианци работят много и живеят скромно. Тъкмо тази празнина в познанието за индианските племена преди и сега е запълнена с удивителна музейна експозиция. Това не е просто музей, а неизчерпаем кладенец на индианската култура. Всеки етаж е приютил стотици шедьоври, уникати от дърво, камък, керамика, метал, маски, пера и костюми. Допълват ги модерните възможности на мултимедиата. Музеят е създаден с указ на Конгреса през 1989 г. Но експозицията му е наследила цялото богатство на бившия музей и фондацията Хей, основана от богатия нюйоркчанин Джордж Густав Хей. Тук са събрани над 800 000 предмета и артефакта и 90 000 фотографии. Както навремето, така и сега най-интересни си остават разказвачите на истории - едно умение, което индианците смятат за свещено и изпълнявано в древността от шаманите. В специални зали потомците на индианските общности (над 300 племена и етнически групи, говорещи около 200 езика и диалекти) разказват "на живо" пред аудиторията - за Великия дух на природата, за древните обичаи, за драмата на човешки съдби. Където и да се намираш в музея, се чувстваш пренесен назад през вековете, където се докосваш до една удивителна космология за слънцето, луната, небето и реда във Вселената. Движиш се около слънчевия календар на ацтеките с два кръга и нарисувани животни, в които дните отброяват ритуалния цикъл на живота. Всеки елемент разкрива философията на индианците, където снежинките, листата, хората, дъждовните капки, звездите, микроскопичните неща изграждат Вселената. Освен познанието за традиционната култура музеят представя и съвременния индиански живот. Дори можеш да опиташ автентични индиански ястия по стари рецепти, изсушеното бизонско, а сега говеждо месо "джърки" или да си вземеш сувенир за спомен. В центъра на музея има огромна кръгла сцена, на която всеки може да пее или свири. Като погледнеш нагоре, виждаш небето, слънцето, а през нощта- звездите, луната. А в театралната зала на първия етаж се посвещаваш в танца на свещения клоун на сиуксите, благодарствените церемонии на навахо, зимното слънцестоене на ирокезите и още толкова забравени ритуали, както и пиеси на съвременни индиански автори. Легендите са тези, които създават усещането, че си поставен в скута на този друг древен свят и като дете се радваш на приказките. Най-често се споменава легендата за Белия бизон. Тя разказва за глада на сиуксите, които тръгнали да търсят стадо бизони. По пътя си срещнали девойка, която не ходела, а сякаш "плувала" във въздуха. Тя донесла при тяхното племе "свещената лула"и ги научила да се молят: "Вие сте от Майката земя и всичко, което правите, е толкова Велико, колкото и това, което правят воините." После направила четири кълбета и изчезнала, превърнала се в бял бизон. Дали съвременните хора вярват в легендите? Опашката от чакащи пред Националния музей на американските индианци е километрична. През 1994 г. се е родил бял бизон, който американците нарекли "Miracle"-"Чудо". Явно все още не са се отказали от древните индиански поверия.

Нели Цонева
Журнал Психея
Следните потребители изказаха благодарности: klachiankata

Индианско изкуство и култура 07 Фев 2012 08:51 #2766

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Изобразителното изкуство на Frithjof Schuon (1907-1998)

Black Wolf ще се зарадва надявам се да ги види подредени и удобни за разглеждане. :)

Изключителен художник е Frithjof Schuon! И картините са прекрасни, голямо изкуство, вероятно са и доста скъпи.
Прикачени файлове:
Журнал Психея

Индианско изкуство и култура 07 Фев 2012 10:15 #2768

• Black Wolf
  • Black Wolf's Avatar
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 8
Рисуването му е било странично занимание. ;)
Преди всичко е философ-метафизик, един от малкото истински мъдреци на 20 в.

Индианско изкуство и култура 02 Апр 2012 16:20 #2862

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Тези, с които сме приятели във фейсбук знаят моя албум там "Native american" и сигурно сте видели коментара, че си търся художници, които да пренесат картина, която си избера върху платно. Ще са за хола, който както съм ви казвала е в такива мотиви - маски и прочее. :) И едни приятелчета - Хриси и Ники видяли албума и обявата, хареса ли го, харесват и те индианци. Писаха ми че са художници и могат да нарисуват каквото си избера. Тъй като не взимат скъпо аз си избрах две картини:

Хриси ми обясни, че тази е изключително красива, много добър избор и се казва: "Ловеца на сънища"

Тази е втората.

Днес се видях с художниците и си получих картините. :) Изключителна изработка! Просто момчето е голям майстор! Никак не съжалявам, че избрах Николай. Не бях видяла нито една негова картина, но Хриси, неговата приятелка ми каза, че те много обичат индианците, а Коля дори се чувства индианец. :lol: Това е важно и за мен беше достатъчно, за да направя избор. Тъй като дори и да не си голям художник, когато нещо ти е близко до сърцето, обичаш го и го чувстваш вътре в себе си, ще вложиш голямо старание, което ще компенсира не до там доброто майсторство.

Коля обаче не само че е вложил обич в картините, той е и много талантлив художник! Освен това е и скорпион, а на мен те са ми слабост. :P И имайки предвид това от бдителния, хипнотичен поглед на скорпиона не е убягнал нито един детайл от образеца на картините, въпреки, че те се намират в нета и колкото и да е трябва да се взираш, за да забележиш всяка една драскулка на монитора. Просто ме изуми!

Хриси пък е рак като мен, за нея Коля казва: "Тя ме приземява, когато започна да мисля свръх мащабно! :laugh:

Прекрасни хора! Поканиха ме да им гостувам в техния град, когато забележете...."приключим с ремонта на стаята за гости." Много аристократично звучи. ;)

Сега трябва да ситуирам картините в хола си, по най-добрия създаващ наслада за окото начин.
Журнал Психея

Индианско изкуство и култура 03 Ное 2012 16:19 #3127

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
От началото на месец ноември наблюдавам индианските приятели във фейсбук да празнуват подобаващо емоционално месеца на индианската култура. :) С хубавото си настроение и индианско гостоприемство успяха да накарат много хора да се присъединят, макар и само виртуално към техните празнества, радости и всичко останало покрай това събитие.

Аз също се присъединих, въпреки, че изобщо не знаех за какво става дума. Защо ноември е месец на индианската култура? Какво дяволите да го вземат се е случило, че целия месец е посветен на индианската нация? Все въпроси, въпроси,...на които нямаше от къде и от кого да получа отговор. Сетих се да потърся в гугъл разбира се и открих статия. Каква беше радостта ми! :)

На вашето внимание: "Ноември - месец на индианската култура"
Журнал Психея
Time to create page: 0.270 seconds
Създадено с Kunena форум
Joomla SEF URLs by Artio

© 2006-2016 Сексология и Природа на Човека - Sexology & Human Nature