Добре дошли, Гост
Username: Парола: Запомни ме
  • Страница:
  • 1
  • 2
  • 3

ТЕМА: Индианска филмотека

Индианска филмотека 25 Окт 2011 20:45 #2487

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
  • Thank you received: 54
Момичета, един филм, за който в един приятелски сайт казват, че бил "сиропиран" много. :woohoo:

Предлагам да видим, за какво става въпрос. Интересно, защо техния представител тук не ни е информирал за тази по всичко личи романтична, любовна история. :P :laugh:

Сигурно, защото по тази тема тук по-нагоре сложихме ВДВ, Черните барети и SEAL и са предположили, че ние не ядем локум. Ядем и още как. :P

Така. Аз филма го изтеглих, но сега ще си лягам, а утре вечер ще го гледам.

И ако ви харесат индианците в този филм ще ви кажа къде можете да си намерите още от тях. ;) :laugh:

Но ще се държите прилично и възпитано, за да не уплашите момчетата. :woohoo: :P
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Индианска филмотека 26 Окт 2011 15:17 #2488

• Black Wolf
  • Black Wolf's Avatar
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 8
От този филм толкова шекер изтече, че хванах диабет...

Индианска филмотека 27 Окт 2011 19:25 #2489

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Много хубав филм! :) Само един български-индианец може да каже, че филма бил шекер. И то не заради индианското, а заради българската жилка. :angry: Филма е създаден по действителен случай и явно показва, че индианците са и нежни и романтични мъже в любовта. Като изключим, че Токала много командва: "Уший ми риза", "Измий ми коня" :laugh: Но през 18-ти век и белите мъже са командавали повече от колкото трябва, така че разбираемо за онези години.

Обхвана ме някаква носталгия. Колко жалко, че онези времена, в които индианците са отвличали жени са безвъзвратно изгубени. Сега просто няма кой да те отвлече. :woohoo: :P

А свръх феминистко ще дойде, ако тръгнем отвъд Голямата вода да отвличаме индиански мъже. ;) :)
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Индианска филмотека 28 Окт 2011 08:55 #2490

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Всъщност сериозно, ако разгледаме филма, без шегите, ще забележим, че той е създаден, за да отрази романтичната страна на индианеца и на неговата култура. И точно това е сюжета. Подбран е един момнт /от многото подобни/ от индианската история, в който бяла жена се влюбва в индиански войн и филма проследява техните взаимоотношения. Вижте, белите жени по онова време са били много разглезени, изнежени, префърцунени и изобщо раснали са сред лукс и разкош. Но те са се влюбвали в индианци и то не инциденто, случвало се често и са оставали да живеят при инданския си любим. За да остане една такава разглезена жена при индианец, то почти сигурно е, че той е бил изключителен мъж, съпруг и любовник.

Според мен идеята да се представи и тази част от индианската душевност е много добра. Има и книги, които разбира се влизат в раздел "любовни романи", които отразяват любовния живот на индианците. И между другото тези книги се радват на голям читателски интерес. Една от тях е Под знака на звездите, другата е Албина, която тука си я четем :) Има и още, но аз не ги знам.

Желанието да се представят индиаците, като груби, жестоки, свирепи, лишени от чувства и емоции, от доброта и нежност на мен ми прилича по-скоро на някаква "бяла идея", която прилича на извратеност, но не и на истина.
Журнал Психея

Индианска филмотека 28 Окт 2011 09:08 #2491

• klachiankata
  • klachiankata's Avatar
  • User is blocked
  • Thank you received: 3
:laugh: Намерих филма - сега го свалям - стана ми интересно това с отвличането. Спомням си на времето имаше един филм с Гойко Митич - отвлече една мома,не помня по каква причина - и после я спасяваше на поразия докато свърши филма. Много бях влюбена в индианеца - Сивия орел май му беше името - и направо ми се приплака когато разбрах, че не истински индианец :laugh: .Голяма мъка, бил европеец. Първи детски разочарования, за Дядо Мраз не се впечатлих толкова :)

Това как ви се струва,дами и господа? :woohoo:
Понякога самите ни недостатъци ни помагат неочаквано :)

Индианска филмотека 28 Окт 2011 10:11 #2492

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Ехааа страхотен клип!!! :) Аз си харесах този, който се казва Гил Бирмингам, останалите са свободни, ако и те ви пожелаят... :P

стана ми интересно това с отвличането

И ти ли искаш да бъдеш отвлечена или ще хващаш самолета да си отвличаш индиански мъж? Имай предвид, че те са културни и възпитани хора, за разлика от нас българите и тук може и да не им хареса. И да избягат с викове: " Олееее майко, българите и българките са диваци..."

Между другото сцената с "имий ми коня", за която мърморих по-горе, е еротична, така че командването е простено и забравено. :)

И накрая индианците са хора, които са живели в едно с природата, а в нея няма прикриване, изкуствени неща и т.н. Съвсем естествено и те са непринудени и открити хора, които не се срамуват да демонстрират чувствата си и любовта си и не считат нещо съвсем естествено за "захаросано". Срама и отхвърлянето на тези неща е черта на цивилизацията и на съответната придружаваща го религия, която учи, че секса е лошо и срамно нещо, тялото е грешно, защото е обладано от дяволски страсти и так дале...

;)
Журнал Психея

Индианска филмотека 28 Окт 2011 20:36 #2495

• klachiankata
  • klachiankata's Avatar
  • User is blocked
Да,наистина. И това им харесвам най-много на индианците - връзката им с майката Земя. Спомням си колко се изненадах,когато четох Куция елен - няма страшни или зли духове, няма ад или рай - всичко е едно и естествено свързано. Природата и нейните духове са наши приятели и трябва да ги зачитаме и обичаме - да живеем в хармония. Можем да се учим от тях да бъдем себе си :) Търсих да намеря клипче с максимално близка до автентично звучене индианска музика, но за съжаление всичко, което намирам е дообработено и цивилизовано и като че ли тази мелодийка е с най-малко външна намеса

Индианска филмотека 28 Окт 2011 21:03 #2497

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Напротив съвсем актуална музика си намерила, напълно подходяща за българските джунгли, където всички, които се занимават с индианстване са:
"са дообработени и цивилизовани и като че ли с много външна намеса."

Най-вече обработени от Карлитко Кастанеда, който до 21 си година живял до полата на майца си и когато тя взела, че умряла /безобразница!/ той три дена не излязал от стаята си и не отишъл и на погребението и. След като все пак огладнял и ожаднял и излязъл, вече не бил същия, а бил войн, който написал една купчина глупости, в които се отнася с омраза към жените, любовта, чувствата и емоциите.

Това, което може да се каже като диагноза за този откачен автор е - паталогична омраза към майката /заради смъртта и, изоставянето, преживяване на тотален срив/ и от там към жените, във всяка от които вижда майка си. Неосъзната педерастия, защото той си е падал по много кльощави жени, с малки гърди, жени тип - момченца, с кокалеста структура. И накрая пълна невъзможност да отработи и да борави с чувства и емоциите си.

С една дума в онази стая влиза един лигльо мамино синче, с което вероятно майката е злоупотребявала сексуално и излиза един завършен садист, с хомо наклонности.

Но хората си го четат и гледат да не се занимават с романтики.

И накрая Карлитко мамин-златен умрял от диабет и от цироза.

Аее, че ми писна да се занимавам....
Журнал Психея

Индианска филмотека 28 Окт 2011 21:32 #2498

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
P.S. И щом като мразиме "захаросаните" неща, любовта и чувствата, аз мога и брутално, Карлитковци знаят добре, на какво съм способна...

За разгрявка

Да си дойдеме на думата...
Журнал Психея

Индианска филмотека 30 Окт 2011 00:00 #2500

• klachiankata
  • klachiankata's Avatar
  • User is blocked
Това избухване, ако е резултат от моя коментар или клипчето, не разбирам как съм го провокирала и моля за извинение. Разбира се в тийнейджърска възраст се опитвах да чета Кастанеда, беше много на мода, но не можах да се запаля, много мъглив ми беше някак и после го забравих. Интересуваха ме други неща. И сега съвсем други. :)Клипчето избирах според представите си за индианска музика - флейта и някакви ударни - ако за познавачите този клип има някакво определено значение, за мен е само мелодия, която пак да кажа, е с минимум външна намеса. А иначе тази ми е любимата. Чух я за първи път в изпълнение на Саймън и Гарфънкъл. Много ми е интересно как ли е звучал оригинала!

Индианска филмотека 30 Окт 2011 08:39 #2502

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Извинявай klach, избухването ми не е предизвикано от теб, а от това Black Wolf написа
От този филм толкова шекер изтече, че хванах диабет...
и от Кастанеда.

Обаче аз като избухна за жалост не гледам къде кой е наоколо и ето пострадват невинни душички. Още веднъж извинявай. Хората за това са направили цитатите във форумите, за да може като се избухва да се посочи конкретната причина. И искам да те похваля. Браво на теб! Прочела си Куция Елен и не си се задълбочила в Кастанеда, от това по-хубаво здраве му кажи!

И така да се изкажа спокойно, като авторитет и специалист по кастанедианските въпроси, в какъвто се превърнах през годините. :cheer: Докторат мога да напиша и научна степен ще ми дадат - академик.

Дон Хуан казва:
Съществува един въпрос, който воинът непременно трябва да си зададе: ”Има ли този път сърце.” Всички пътища са еднакви: те не водят до никъде. Но път без сърце не доставя радост. От друга страна пътят със сърце е лек - човек не се насилва да го хареса и пътешествието по него доставя радост; докато човек го следва той е едно с него.

Запомнете добре! Червеният Път е Път със Сърце! Следвайте го или поне вървете в близост до него. Той обаче няма нищо общо с Кастанеда, с неговите книги, с неговото учение. Това не е индианската култура, не е индианската духовност, не е индианската душевност.

За пътя, за който говори Дон Хуан е абсолютно вярно казаното:
Всички пътища са еднакви: те не водят до никъде. Но път без сърце не доставя радост.

Разгледайте го и този път, стъпете на него, но не се задържайте дълго там. Този път няма сърце!
От друга страна пътят със сърце /Червеният Път/ е лек - човек не се насилва да го хареса и пътешествието по него доставя радост; докато човек го следва той е едно с него.

И нека да завърша с клипче от последната част на филма Stolen Women, Captured Hearts, последната сцена, когато Ана се връща при Токала и той разказва за видението си и за всичко, което се е случило потвърждава моята теза, развита по-горе. И показва огромното любящо сърце на Червения Път. Тази сцена докосва душата и зрителя съвсем естествено се просълзява.

Журнал Психея

Индианска филмотека 30 Окт 2011 11:21 #2504

• Black Wolf
  • Black Wolf's Avatar
  • Senior Boarder
О, боже! Колко романтика... :P Това обаче ме изкефи:

Kamino написа:
Най-вече обработени от Карлитко Кастанеда, който до 21 си година живял до полата на майца си и когато тя взела, че умряла /безобразница!/ той три дена не излязал от стаята си и не отишъл и на погребението и. След като все пак огладнял и ожаднял и излязъл, вече не бил същия, а бил войн, който написал една купчина глупости, в които се отнася с омраза към жените, любовта, чувствата и емоциите.
B) B) B)

Сега на въпроса...

Филмът е сълзлив и захаросан, защото историческата действителност, уви, хич не е била толкова романтична. Общо взето нещата са били (в повечето случаи) много по-брутални. С пленените жени въобще не са са церемонели. Както и белите с индианките впрочем.

Да, индианците са били способни на "високи помисли", като в същото време са си оставали жестоки диваци...
Франк Б. Линдерман много точно го е охарактеризирал в предговора към една от книгите си: "След като прочел “Илиадата”, Наполеон казал: “Особено съм впечатлен от разликата между варварското поведение на героите и техните възвишени мисли”. Индианците впечатляват със същия контраст и това обърква нашите заключения за расата, която сме покорили и от която можехме да получим много важни поуки, стига само да бяхме поискали."

Белите жени не са били изнежени - това може би е важало за жените от висшите класи, но жените от народа са били обречени на труден живот, тежък труд, грижа за много деца... Често пъти в бедност и недоимък.

Беже споменато за зли духове. Ами Куция Елен малко премълчава нещата. :P Разбира се, че са вярвали и в зловредни същества, имало е и черномагьосничество и въобще всичко както си му е реда. B)
Да не забравяме, че вярванията и представите за нещата на различните племена, въпреки някои общи черти, са си били специфични.
За индианската магия доскоро имаше по руските книжарници (поне тези в София) една много хубава книга, писана от мой руски приятел. На руски е, но той е много добре запознат с материята човек, събрал е огромен материал и е написал интересна книга.

Индианска филмотека 30 Окт 2011 11:27 #2505

• klachiankata
  • klachiankata's Avatar
  • User is blocked
Сцената е наистина силна, макар че аз все още не съм изгледала филма. Но подобен избор се прави трудно, а хората,които все пак го правят,обикновено са заклеймявани като лекомислени или безотговорни. Или каквито други думички им хрумнат на моралистите - те имат доста. Трудно е да извадиш сърцето си на показ и да не се срамуваш от голотата си :) .Трудно е да поемеш и последствията от такъв избор, човек се пита дали ще успее да излекува раните,защото ако сте забелязали във всекидневното си общуване,немалко хора инстинктивно нападат открития,беззащитния на пръв поглед човек със сърце отвън. Това са проблемите на грешното възпитание - и аз съм го правила - нападала съм открит човек,срамувала съм се от неговата голота - страхувала съм се.Наблюдавала съм такива хора и съм се чудила как продължават нататък - и вървят по-леко от другите -не че им е по-лесно , по-леко им е.С времето разбрах- няма излишен товар - толкова е просто.Да стъпиш на тоя път обаче е трудничко :) .
"Всички пътища водят към Рим" - днес мога да го перифразирам така "Всички пътища водят към Любовта" - без значение кой откъде минава или къде се губи,последната спирка е Любовта, и ако уроците на живота се усвояваха така лесно,нямаше да има нужда от прераждане и от тия цикли в самия наш живот - забелязвате ли как се въртят в кръг или спирала- събитията в живота ни - някак като че ли се повтарят трудностите. Говоря за трудностите,защото тях забелязваме веднага :)
Какво исках всъщност да кажа :laugh: - че уплашена от емоциите си по-лесно ми е да им се подиграя,да се самоиронизирам - но не и да си призная - това ще ме направи слаба, уязвима, за посмешище.Ужас!
И ето за мен какво е свободата - да чувствам и да го покажа. Без да го налагам,без да завися от това. Още не съм го постигнала :) Но си го представям - в сърцето няма гняв,страх,злоба,обида,разочарование,омерзение - има приемане и добронамереност. Има сила.Има Любов. Това ,разбира се е идеал. Моята цел е максимално да се доближа :) И дори не знам дали съм стъпила на пътя, но редя красиви думи и философствам, и никога не знам кое е правилното ,кое е истината.Слепец по пътя с чуплива изсъхнала пръчица в ръката :)
Да завърша с Джак Никълсън "Бих се радвал неимоверно на една последна истинска любов. Но не си представям реално, че би могло да се случи. Това, което не мога да отрека, е, че имам голямо желание за това."

Индианска филмотека 30 Окт 2011 11:30 #2506

• Black Wolf
  • Black Wolf's Avatar
  • Senior Boarder
Като искате автентична музика, аз имам бая много. :P

Активиран е линк за публичен достъп:
dox.bg/files/dw?a=ef32a0960c

Между другото, имаше една опция за прикрепване на файлове към темите. Нещо не я вижда сега обаче...

Индианска филмотека 30 Окт 2011 18:13 #2510

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
В крайна сметка трябва да се прояви разбиране и съчувствие към наранените чувства на мъжката аудитория зрители на филма. :cheer: Представете си само едни мъже, които сядат да гледат филм за индианци. Очакванията са за битки, умрели, пленени, сварени, скалпирани, отвлечени, изкормени. :woohoo: И тук таме по някоя открадната целувка помежду две скалпирания.

А вместо това хората развалили филма и сложили еротики, романтики, любов и някакво нещастно скалпче в сцената "уший ми бойна риза" :woohoo:

Разочарованието е било покъртително!
Журнал Психея
  • Страница:
  • 1
  • 2
  • 3
Time to create page: 0.318 seconds
Създадено с Kunena форум
Joomla SEF URLs by Artio

© 2006-2016 Сексология и Природа на Човека - Sexology & Human Nature